فیلم، سینما، تئاتر (معرفی و دنلود فیلم، سریال خارجی و ایرانی)؛

فیلم، سینما، تئاتر (معرفی و دنلود فیلم، سریال خارجی و ایرانی)؛ (http://cinema.harferooz.com/index.php)
-   2005-2008 (http://cinema.harferooz.com/forumdisplay.php?f=156)
-   -   نقد و بررسی فیلم Juno (http://cinema.harferooz.com/showthread.php?t=253)

Sasha 02-05-2010 06:05 AM

نقد و بررسی فیلم Juno
 
فیلم Juno محصول 2007 و کارگردان آن جیسون ریتمن است. همان کسی که پارسال نیز توانست با Up in the Air نظر اکثریت منتقدین و تا حد زیادی نیز نظر تماشاگران را به خود جلب کند و موفق به کسب نامزدی اسکار در شش رشته شود. خود Juno نیز در سال 2007 موفقیت چشمگیری کسب کرد و هم از سوی تماشاگران و هم منتقدین با استقبال بی نظیری روبرو شد به طوریکه موفق شد برای چهار رشته ی بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول زن نامزد جایزه ی اسکار شود.

Juno یک کمدی بسیار هوشمندانه و ظریف است. نه از آن دست کمدی هایی که با خلق صحنه های بامزه به صورت لحظه ای شما را به قهقهه بیاندازد، بلکه آن گروه از کمدی هایی که با نشان دادن طنز ظریف نهفته در زندگی روزمره ی خودمان ما را به لبخند وا می دارند. جونو فیلمی بدیع و در عین حال ساده و بی پیریایه است. به طوری که این سادگی نه تنها در دیالو گها و لوکیشن ها بلکه در شخصیت کاراکترهای آن نیز خودنمایی می کند. کاراکترهایی که با وجود خصوصیات شخصیتی گوناگون، به طرز خارق العاده ای با دقت و بی نقص شخصیت پردازی شده اند. این یکدست بودن سراسری فیلمنامه در سادگی و شخصیت پردازی کاراکترها، که می توان از آن به نوعی انسجام تعبیر کرد را می توان یکی از نکات مثبت اساسی فیلمنامه به حساب آورد. به علاوه می توان به دیالوگهای پرظرافت آن اشاره کرد که هوشنمدانه نوشته شده و در فیلنمامه گنجانده شده اند. از همین رو بود که Juno از حیث فیلمنامه ی بی نظیرش بسیار مورد تحسین قرار گرفت وبالاخره هم موفق به کسب اسکار بهترین فیلمنامه ی غیراقتباسی شد.Juno علاوه بر فیلمنامه ی قوی از بازی های بی نظیر و بی نقصی نیز برخوردار است.جییسون ریتمن با سه فیلم بلندی که تاکنون به عنوان موفق ترین فیلمهایش در کارنامه ی حرفه ای خود ثبت کرده (Thank You for Smoking، Juno و Up in the Air) به همگان نشان داده که استعداد شگرفی در انتخاب بازیگر دارد. به گفته ی خودش او به هنگام نوشتن فیلمنامه بازیگر مناسب با هر کاراکتر را هم در نظر می گیرد به طوریکه در مورد Up In The Airپیش از آنکه هیچ گفتگو یا مذاکره ای برای انتخاب بازیگر انجام داده باشد برای 7 تا از کاراکترهای فیلمنامه اش بازیگر انتخاب کرده بود (و خوشبختانه همه ی آنها هم پیشنهاد بازی در فیلم را پذیرفتند). درمورد Juno نیز این مسئله تا حدود زیادی صادق بود. به همین دلیل تقریبا تمام نقش های Juno به مدد بازیهای بی نظیر و البته فیلمنامه ی قدرتمندآن، به طرز استادانه ای جان بخشیده شده اند. بیش از همه باید به بازی تحسین برانگیز الن پیج اشاره کرد که توانسته کاراکتر جونو را این چنین اثیرگذار روح ببخشد و با بازی خارق العاده اش همه را به حیرت وا دارد. این فیلم نخستین فیلمی بود که الن پیج در آن به طور جدی استعداد بازیگری خود را به نمایش گذاشت و در نهایت هم موفق به کسب نامزدی اسکار برای ایفای این نقش شد.یکی از ویژگی های اصلی جونو که توجه بیینده را جلب می کند پیوند ویژه ی فیلم با موسیقی ست. به طوریکه سه تن از شخصیت های داستان از جمله شخصیت اصلی یعنی جونو نوازنده اند و بنابراین در طول فیلم به خصوص در دیالوگهای جونو و مارک (مردی که قرار است به همراه همسرش سرپرستی بچه ی جونو را برعهده بگیرد) ارجاعات زیادی به خواننده ها و آهنگهای مشهور امریکایی می شود. به ویژه اینکه در فیلم، آهنگهای متنوعی از خواننده های مختلف به عنوان آهنگ متن به کار رفته، که بسیار مناسب جاگذاری شده اند و بر جذابیت فیلم افزوده اند.
فیلم جونو که با بودجه ای معادل 6.5 الی 7 میلیون دلاری تهیه شده بود توانست 142 میلیون دلار فقط در امریکا و به طور کلی 243 میلیون دلار فروش جهانی نصیب خود کند.این فیلم در سایت IMDB امتیاز 7.9 از 10 و در سایت MetaCritics امتیاز 81 از 100 کسب کرده.
امتیاز دهی:
داستان و فیلمنامه : 4.5 از 5
بازی : 4.5 از 5
تصویر : 4 از 5
کلی : 8.5 از 10اکنون ساعت 12:05 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3 می باشد.

Powered by vBulletin Version 3.8.12 by vBS
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.

Free Persian Language By Harfe rooz Ver 3.0